Mostar: uhrančivý balkánský orient

V dojezdové vzdálenosti od chorvatských letovisek Makarska nebo Dubrovník leží město, kde člověk o památky doslova zakopává. Mostar na jihu Bosny a Hercegoviny má za sebou slavnou i krušnou minulost, která je znát na každém kroku. Křivolaké kamenné uličky protkané vůněmi z místních hospůdek a hlasy řemeslníků prodávajících své výrobky se od dob otomanské říše moc nezměnily.        

repistu | istockphoto.com

Starý most – most, který nebyl

Mostarský Starý most je jeden z mála monumentů, které byly na seznam kulturních památek UNESCO zapsané dvakrát. Současný most je totiž replikou původního Staré mostu, který tu stál přes 400 let, než ho v roce 1993 během občanské války zničily chorvatské granáty. Původní byl postaven v roce 1566 a dvě strážní věže na koncích 28,7 metrů dlouhé propasti se pak opět spojily až v roce 2004. Tehdy most s přispěním několika zemí jako Japonsko nebo Nizozemsko starou tureckou metodou kámen po kameni, postavili znovu. A to včetně jeho dřívějších nedokonalostí. Dnes je opět hlavní dominantou Mostaru a místní si na něm dokazují svou mužnost, když skáčou do vody z výšky okolo 20 a více metrů. Nemyslete si, že závody ve skocích jsou nějaká moderní bláznivina, jde o mostarskou tradici pěstovanou už z otomanských dob.

ByeByeTokyo, stockinasia, nightman1965, Dreamframer | istockphoto.com

Křivý most – Lajka mezi mosty

Kriva ćuprija vypadá jako miniaturní verze hlavního mostu, ve skutečnosti jde ovšem o nejstarší most Mostaru. Křivý most posloužli v 16. století jako testovací králík před stavbou prvního Starého mostu. I na něm se podepsala občanská válka. S přispěním Lucemburska byl ale zrekonstruován. A je to dobře. Hledáte-li totiž malebné restaurace a kavárny s výhledem na řeku trochu stranou od centra, najdete je právě okolo mostu Kriva ćuprija a říčky Radboljy, která do Neretvy přitéká. Třemi dalšími mosty přes Neretvu svého času přispěla i rakousko-uherská vláda, pod kterou oblast spadala. I když jsou pozoruhodně dlouhé a pěkné, těm “původním” tureckým se nevyrovnají.

stockinasia | istockphoto.com

Turecké dědictví 

Tvrdit, že to nebo ono je staré jako Mostar sám, je klišé. V případě trhu na ulici Kujundžiluk to nicméně není daleko od pravdy. Trh je dodnes živoucím centrem obchodu, a to nejen se suvenýry a místními řemeslnými výrobky. Je především připomínkou početných obchodních karavan, které přes Mostar proudily z Blízkého východu a jejichž obchodníci v mostarských ulicích hledali nocleh.

Michael Paschos | istockphoto.com

Ti movitější zanechali ve městě své domy. Nejpozoruhodnější jsou Kajtazův dům a dům Bišćevića. Oba jsou úctyhodně zachovalé a přístupné turistům. Zatímco Bišćevića slouží jako skanzen tureckého způsobu života z dob dávno minulých, Kajtazův dům má své stálé obyvatele, se kterými se na prohlídce můžete domluvit. Příbytek je taky zapsaný jako UNESCO památka, takže je co k vidění.

DarioZg | istockphoto.com

Střet kultur

Mostar byl a bude místo, kde příslušnost k národu a církvi hraje svou roli. Vedle pravoslavného kostela má svůj plácek v centru katolický kostel stejně jako tři mešity – Koski Mehmed-Pašova mešita, mešita Cejvan Ćehaj a Karađoz-begova mešita. Mementem občanské války nejsou jen pamětní kameny, ale i díry po kulkách v mnoha fasádách. Mostar je přesto v nitru stejný, jako byl za vlády otomana – centrum živého obchodu, kam lidé s různým původem a přesvědčením přijdou a zase odejdou. Něco zanechají, něco si odvezou.

BremecR | istockphoto.com

Mostar je tak jako bonboniéra, kde si to své najde každý. Pokud vás neuchvátí městské mešity, vydejte se na kraj Mostaru, kde ze skály vytéká řeka Buna a na břehu stojí starý dervišský klášter Blagaj z přelomu 15. a 16. století. Slouží jako muzeum a pokud vás duchovně nezasáhne jeho architektura, pak jeho okolí určitě.

fotomania_17 | istockphoto.com